Jak to vidí holky?
Tatiana Kukuľková
1. Co je pro tebe nejtěžší na hraní České Extraligy?
“Pro mě je nejtěžší skloubit velké množství zápasů v České extralize s mezinárodními starty. Často se stává, že odjedu na turnaj, tam odehraju zápasy, vrátím se a hned mě čekají další tady. Udržet dlouhodobě maximální soustředění a výkonnost není jednoduché a není lehké pořád vyhrávat. Kvalita hráček je vysoká a tím, že v HB Ostrov hraju už třetí sezónu, si na mě soupeřky samozřejmě zvykly, takže zápasy jsou čím dál těžší. Beru to ale jako součást sportu a je důležité se s tím umět poprat. Myslím si, že Česká extraliga má velmi dobrou úroveň, i díky tomu, že řada týmů má zahraniční, často čínské posily. Není jednoduché se neustále přizpůsobovat různým herním stylům, ale věřím, že právě v tomhle se dokážu dobře adaptovat.”
2. Co bys poradila mladším děvčatům, které chtějí hrát vrcholově?
“Mladším děvčatům bych určitě poradila hlavně poctivě trénovat. Když to škola dovolí, tak klidně i dvoufázově, a když ne, tak alespoň jednu fázi, ale vždycky na sto procent a ne to odbýt. Pokud to chtějí někam dotáhnout, tak se na to nesmí vykašlat a musí na sobě makat. Je důležité poslouchat trenéry, ale i kamarády z tréninku, kteří jim chtějí poradit a pomoct. Hlavně si musí jít tvrdě za svým cílem, protože právě tou dřinou, disciplínou a tím, že tomu obětují maximum, se dá dosáhnout toho, co si přejí.”
3. Co ti stolní tenis dal a naopak vzal?
“Stolní tenis mi dal obrovskou disciplínu a respekt k autoritám a lidem, kteří mě vedou. Myslím si, že díky němu se umím dobře rozhodovat i v krizových situacích, protože tohle všechno zažívám v zápasech prakticky každý den. Naučil mě pracovat pod tlakem a zůstat soustředěná.
Na druhou stranu se nedá úplně říct, že by mi něco přímo „vzal“, ale moje dětství a školní léta byly určitě jiné než u většiny dětí. Zatímco ostatní chodili ven nebo na diskotéky, já trávila čas hlavně na trénincích. Nechodila jsem tolik s kamarády ven a možná i kvůli tomu jsem nebyla úplně přirozeně začleněná do kolektivu. Musím ale říct, že na mojí škole to bylo v tomhle směru fajn a vím, že někteří sportovci to měli ještě těžší.
Určitě mi tedy sport něco vzal v tom smyslu, že jsem v dětství obětovala část běžného společenského života, ale to, co mi dal – hlavně disciplínu, pracovní morálku a mentální odolnost – beru jako obrovskou výhodu do života.”
Ženská extraliga není jen o výsledcích, ale hlavně o odvaze, vytrvalosti a každodenní práci.
V následujících měsících vám přineseme další pohledy hráček HB Ostrov a jejich cestu extraligovou sezónou.













